Jdi na obsah Jdi na menu
 


SDH BORŠOV 

Obrazek

Sdružení dobrovolných hasičů

v Boršově

Obrazek

 

SDH
 
Časté požáry v minulém století vyvolávaly nutnost zakládání hasičských sborů i ve vesnicích.
Město Mor. Třebovou ničily často zhoubné plameny, z nichž nejstrašnější byly roku 1840, kdy tu vyhořelo 169 domů a 300 rodin zůstalo bez přístřeší.
     Za 4 roky zde zase řádil požár, při němž lehlo popelem dalších 55 domů i s radnicí, kostelem, farou a školou.
    Proto roku 1869 byl v Mor. Třebové založen hasičský sbor a po jeho příkladu si i v Boršově roku 1879 ustanovili hasičský sbor. Roku 1885 mu postavili zbrojnici a roku 1930 koupili za 50 000 Kč motorovou stříkačku.
Hasičskou stříkačku, zbrojnici a ostatní požární vybavení přebral pak roku 1946 Český sbor požárníků, který byl v tento rok v Boršově založen. Tehdy měl 31 členů a později i 8 členek, z nichž 3 pracovaly jako zdravotnice.
Roku 1958 až 1965 se prováděl ve sboru i výcvik žáků-požárníků.
Požární jednota dostává roku 1963 novou motorovou stříkačku a její výstroj i výzbroj je doplněn, takže je všestranně schopna zasáhnout k požáru.
     V letech 1946 až 1965 zasáhli boršovští požárníci 7 krát při požárech v místě a 16 krát v přespolních obcích, dále při 4 lesních požárech.
     V prvních letech po svém založení pěstovali také kulturní činnost a roku 1947 sehráli i ochotnické divadlo „ Národ pod křížem „.
Z vedoucích činovníků v prvních letech trvání Sboru možno jmenovat Aloise Čepa a Aloise Lžičaře, v pozdější době to byl Josef Vrána, Lad. Hrubý, Alois Trunečka, Klement Pohludek, Fr. Sedláček a další.
Z činnosti Jednoty požární ochrany dále vyjímáme: teoretický i praktický výcvik protipožární, preventivní protipožární prohlídky domů, protipožární hlídky v čase žní, sběry železného šrotu, pořádání plesů a tanečních zábav.
Kolem r. 1960 se stav v činnosti Sboru značně zhoršil, počet členů se zmenšil na dvacet, z nich ještě mnozí se přestali o práci ve spolku zajímat.
 
Tento neblahý čas však uplynul a činnost se neustále zlepšuje, když do spolku byli přijati další mladí členové.
 
V současné době pracuje Sbor dobrovolných hasičů pod vedením starosty hasičů Jiřího Vrány a velitele Tomáše Brunclíka o členské základně 22 členů.

 


 

 

 
Prosíme občany Boršova, pokud vlastní fotografie k historii a současnosti hasičů v Boršově,
aby je zapůjčili panu Jiřímu Vránovi nebo Tomáši Brunclíkovi. Děkujeme.

 

Obrazek

  Obrazek

Dotazník spřáteleného SDH Boršov (okr.Jihlava)

Pokud na činnost dobrovolných hasičů máte nějaký názor,

prosím klikněte a vyplňte jednoduchý dotazník. Děkujeme

Obrazek

 

   Na stejném odkazu najdete výsledky ankety

Obrazek

mrkněte na nový hasičský portálObrazek   

www.cps-team.cz