Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boršov –

 

 ( 1280 Borsendorff, 1398 Borssuow, 1407 Borssow, 1672 Porstendorf, 1677 Parstendorff, 1846 Porssow, 1872 Porstebdorf, Boršov )

 

 

Dříve samostatná obec ležící 3km jihozápadně od Moravské Třebové, nyní součást Moravské Třebové.Velká, dříve německá obec, po r.1945 osídleno českým obyvatelstvem, většinou z okresu Vyškov.

 

V současné době má 245 domů a 781 obyvatel (r.2002).


 

 

 

Obrazek pečeť Boršova z r. 1757 

v poli kulaté pečeti o průměru 23 mm z r. 1757 je srdce, z něhož vyrůstají tři květy na stoncích, prostřední zvonkovitý, snad tulipán, mezi nimi po jednom lístku. Opis kapitálou oddělený bodovce : GEMEINSIGIL PORSTENDORF 1757.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 znak Boršova 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek 

 

 

 

 

O počátcích vsí se často pouze dohadujeme. Jen ve vyjímečných případech (jako např. ke Kamenné Horce) se dochovala zakládací listina.

 

Boršov (něměcky Porstendorf a dříve snad i Borstendorf) ukrývá pozoruhodnou historickou stopu ve svém názvu. Ten se zřejmě váže ke jménu významného šlechtice, kolonizátora Třebovska a zakladatele Moravské Třebové, Boreše z Riesenburka, dříve z Oseka. Tento výzanmný český velmož 13 století musel po sporu s "králem železným a zlatým", Přemyslem Otakarem II., opustil zemi. Založil snad i Boršov ? Není to zcela jisté. Založil však klášter Maria Kron u Třebářova a v listině z roku 1280, která se k němu váže, jej jako svědek uváděn Heinrich von Borstendorf, zřejmě první známý boršovský rychtář.

Krátce nato se obyvatelé vsi stali budovateli strážního hrádku nedaleko na Hřebči. Stavbu nařídil poručník nedospělých synů Boreše z Riesenburka, pan Fridrich ze Schonburku. Ale strážný hrad se stal brzy hradem loupežnickým. Neboť pán ze Schonburku spolu s Milotou z Račic zaútočili v nejistých dobách po smrti Přemysla Otakara II. na svitavské panství biskupů olomouckých. Sám Záviš z Falkenštejna přitáhl v čele trestné výpravy a dobyl boršovský hrádek i Třebovou a Fridricha zajal. Ten byl na přímluvu mocných s podmínkami propuštěn, ale když je porušil, byl znovu zajat a opět mu hrozila smrt. I tentokrát zasáhla protekce. Fridrichovi byl pro výstrahu uťat jen prst na pravé ruce a později se dokonce stal významným královským dvořanem. Hrádek nad Boršovem však musel rozbořit.

V roce 1365 je Boršov připomínán jako součást třebovského panství, v roce 1408 získávají boršovští od pánů z Kunštátu právo odúmrtí (právo dědit). Ves poté dál sdílí dějinné proměny Třebovska, rozkvět pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína, jakož i války a epidemie. Jen v letech 1832 - 1836 zemřelo ve farnosti na choleru 113 osob.

Zatímco po boršovském hrádku zůstala jen nezřetelná stopa v terénu a hrob pána ze Schonburku leží někde pod sutinami kláštera Maria Kron, zůstal Boršovu kostel sv.Anny nejvěrnějším svědkem jeho časem zaváté historie.

 

Obrazek

Také jeho počátek se ztrácí v minulosti. Ale už v roce 1407 je v pramenech uváděna boršovská fara. Kostel tedy už musel stát. Jeho nejstarší část - kněžiště neboli presbyterium - je zaklenuto gotickou křížovou klenbou a vestavěno do mohutné hranolové věže, která podle okének podobným střílnám plnila kdysi i obrannou funkci. K roku 1509 je uváděn nejstarší známý boršovský farář, Bernard. Stejné datu nese nejstarší zvon na věži kostela. Kolem roku 1550 byl při kostele protestantský farář, v pobělohorském období získávají kostel zpět katolíci. V červnu 1804 byl kostel znovu vysvěcen olomouckým světícím biskupem Aloisem, hrabětem Kolowratem. Obec zbudovala za 600 zlatých v roce 1849 čtyřicet tři kamenných schodů a nový přístup ke kostelu. Dne 8.11.1916 demontovalo 8 vojáků pod vedením stavitele Karla Wernera druhý z boršovských zvonů (196kg), který poté zmizel vev víru 1.světové války.

 

 

Obrazek

 

 

 

 

ObrazekObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

Naučná stezka Boršovský les přiblíží všem návštěvníkům na 9ti zastávkách místní floru, faunu, vodní a mokřadní biotopy, hydrologii, přirozený les, mimoprodukční funkce lesa, historii a geologii. Stezka začíná u oblíbeného výletního letoviska „Hájenka“, které najdete v budově Lesů České republiky, sídla revíru Boršov. V současné době je ovšem i tato budova v přestavbě. V podkrovních prostorách se budují ubytovací prostory pro 16 – 18 návštěvníků v pěti plně vybavených pokojích.

Naučná stezka bude směřovat od „Hájenky“ kolem dalšího  nově budovaného díla – vodní nádrže, která bude sestávat z hlavní rybniční nádrže , mokřadu a dvou tůněk pro obojživelníky. Trasa stezky bude dál pokračovat kolem lovecké chaty a lichenštejnského pomníku na Vysoký most a dál až na vyhlídku na Hřebči, kde LČR vybuduje další dílo – dřevěný srub, který bude plnit funkci infocentra v bodě střetu s další naučnou „Hornickou stezkou“.
 
Ve všech třech fotogaleriích se Vám budeme snažit přiblížit postup stavebních prací všech čtyř aktivit – přestavba Hájenky – stavba vodní nádrže – budování naučné stezky – informační srub.

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Renata - Hledám

Hledám touto cestou Evu Stojkovou ročník 1944. V roce 1970 bydlela v Boršově čp.169. Nevím zda tam ještě bydlí nebo se odstěhovala. Prosím jestli o ní něco víte napište mi na email: piskomil16@centrum.cz... Moc Vám děkuji

Gerhard Vanek - G Vanek

Beherrsche leider nicht die tschechiische Sprache.
Ich bin in Borsov geboren und hätte gerne Kontakt mit einem Bürger von Borsov. Er sollte ein wenig deutsch
sprechen können.
Grüße aus Roth bei Nürnberg.
Wohnhaft im Forstweg 13
g-vanek@t-online.de

Bruna - odpověď

Souhlasím,že ne všichni lidé v Boršově se mi zamlouvají, ale, že je v Boršově mrtvo to neuznávám. Naopak co je v činnosti SPKD je vyžití v Boršově dostatečné. Kdo má zájem chodí na akce SPKD a nesedí doma a pak jen kritizuje.Nesouhlasím s tvrzením,že není žádná dobrá akce v Boršově, naopak dobrá reakce pro noviny byla akce, kdy se občan Boršova sebepoškodil kuchyňským nožem a zase je v obci veselo, je o čem mluvit / toto myslím ironicky /.Kdo uhradí jeho převoz a léčení, zase jenom my z naších daní. S tvrzení pisatele komentáře "fjůdžiproso" proto nesouhlasím a vzkazuji mu, ať si zamete před vlastním prahem!

fjůdžíproso - VYZENTE BLBY LIDI A BUDE TU KRASNE

presne...borsov, matko bozi do prdele tady je mrtvo....zadna dobra akce, spolecnost z vetsi casti na h*** a pritom by to mohla byt tak vostra vesnicka...

admin P.S.st - identifikace obrázku

Jedná se o pamětní desku padlým německým občanům Boršova z 1.světové války. Po roce 1945 byla deska odstraněna a s odsunem německých obyvatel se dostala do Německa, kde je v současné době instalovaná v partnerském městě Staufenberg spolu s podobnou deskou věnovanou padlým z 2.svězové války.

Magdalena - Dotaz

Objevila jsem na starých pohledech a kresbách na pozemku proti faře (vedle mlékárny) podivnou stavbu. Nemáte, prosím, ve svém okolí pamětníka, který by věděl alespoň něco o ní (např. co to bylo, kdy byla zbourána apod.)?
Děkuji za informaci.
Obrázek je na:
https://spkd-borsov.estranky.cz/fotoalbum/prochazka-borsovem/borsov-v-minulosti
Je to 13. obrázek (pojmenován: 5.jpg).

Další je hned po kliknutí na fotogalerii vpravo nahoře na:
http://freenet-homepage.de/goetzl/borsov/

Karel - Dotaz

Před mnoha lety bydlela v Boršově rodina Čapistrakova.Nevíte náhodou kam se odstěhovali nebo o jejich dceři Světlaně?

hlava - dotaz

strašně rád bych chtěl vědět kdy přestane někdo z naší omladiny převracet plastové popelnice na odpad ????? Dejte jim práci ......

BRUNA 7.6.-2007 - V Boršově je nuda?

V Boršově je nuda jen pro toho kdo se poflakuje a nemá co dělat. Ostatní dobří občané se nenudí, ale ani se nomohou nudit, protože na každé vesnici je práce dostatek. Nepamatuji, kdy by musely Technické služby města Moravské Třebové někomu sekat trávu v příkopě u jeho nemovitosti.Proto se my slušní občané v Boršově nenudí !!!

kaja - nic

kdo napsal ze je v borsove nuda

kréolina - karolina

borsov ta nejhezci vesnice kterou jsem vydela ziu tu uz 12 let a nikdi se tu nic za vrazdu nestalo

ANONYM - BEZ KOMENTÁŘE

V boršově je NUDA!!!!!