Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová tvůrčí generace se začíná hlásit o slovo

Svitavy - O víkendu začaly ve svitavském okrese dva úplně nové festivaly: svitavský Minifest krátkých filmů a hudební DWD fest v Boršově.

Mladí lidé ze svitavského okresu dávají jasně najevo, že zvládají práci s moderní audiovizuální technikou a nebojí se prezentovat na veřejnosti. Tento týden připravili hned dva festivaly. Ve Svitavách se představili místní tvůrci krátkých filmů. Teenageři z Moravské Třebové zase sázejí na internetové rádio. Lidé s ním spojení v sobotu uspořádali hudební festival.

Vysílání začíná

Dalším, tentokrát hudebním festivalem, který vstoupil o víkendu do života, byl sobotní DWD fest. V kulturním domě v Boršově jej uspořádali lidé, kteří mají co do činění s DWD rádiem. Vysílá přes internet nonstop hudbu doplněnou pravidelnými pořady. Jeho chod zajišťuje zhruba desítka převážně teenagerů z moravskotřebovského domu dětí a mládeže. „K programu rádia patří rubrika Music Door. Snažíme se upozornit na kapely, které sice nejsou příliš známé, ale nabízejí kvalitu. Vyvrcholením ročního vysílání je právě tento festival, kam jsme pozvali takových kapel deset,“ informoval jedenadvacetiletý student technické univerzity Rostislav Steiner.

Dva roky ve sklepě

Historie rádia začala před třemi lety. Tehdy Jakub Trčka s Janem Vojířem ještě chodili do základní školy. „Přišla taková myšlenka, že si uděláme s kamarádem rádio,“ sdělil dnes téměř osmnáctiletý středoškolák Jakub. Pak ale zjistili, že realizace nebude snadná. A tak si dva roky jen tak hráli ve sklepě. Zlom nastal před rokem, kdy sehnali sponzory a spojili se s domem dětí a mládeže. Studentské internetové rádio má místní měřítko, leckdy až rodinné. Podle Rostislava Steinera nabízí pestrý program, od elektronické muziky přes sportovní novinky až po nejextrémnější hudební výmysly. Kromě vysílání z Moravské Třebové realizují externí zpravodajové také vstupy z improvizovaných studií v Brně nebo Liberci. „Já třeba vysílám z pokoje na vysokoškolských kolejích. Potřebuji mikrofon pro sebe a případné hosty, mixážní pult a počítač,“ řekl Rostislav Steiner.

U zrodu rádia se stal mladíkům oporou moravskotřebovský DJ Roman Juriš. „Byla to výhoda, že nás seznámil s technikou a poradil s vybavením studia,“ uvedl Jakub Trčka. Dnes mají moderátoři ve studiu nezbytné základní vybavení, studiový mixážní pult, kondenzátorové mikrofony a počítač. Největším problémem bylo sehnat kvalitní připojení na internet a server, který vysílání umožňuje.
Díky tomu mohli lidé živé vstupy z boršovského festivalu poslouchat kdekoliv, pokud byli připojení k internetu.

Svitavský deník

                                                                                                        článek, fotky