Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pacientka v ohrožení života

Důležité téma k veřejné debatě - posádka rychlé záchranné služby byla v Moravské Třebové zrušena a šance na přežití člověka v nouzi přebývajícího dál od okresního města se s každým kilometrem více a více snižuje. A v nouzovém scénáři požádat o pomoc praktického lékaře také vždy nefunguje (viz uvedená zpráva). Jak z toho ven ... ?

Admin PS.st

 Deník Svitavska 26.1.2008

 
LÉKAŘ STANISLAV KŘÍŽ odmítá suplování záchranné služby.
LÉKAŘ STANISLAV KŘÍŽ odmítá suplování záchranné služby.
 
Foto: DENÍK(Magdalena Navrátilová
 

Pacientka v ohrožení života

 
Moravská Třebová - Zdena Bartošová z Moravské Třebové přežila těžký astmatický záchvat jen náhodou. Záchranka přijela až za 42 minut. Praktický lékař Stanislav Kříž odmítl ošetření ženy.
 
 

„Potřebuji poslat rychlou, máma je v ohrožení života,“ oznámila na svitavském dispečinku Sandra Bartošová. Dispečerka jí sdělila, že nemá volný žádný vůz. Uklidňovala volající, že sanitu k nim vyšle okamžitě, jakmile přijede. Nemocná žena mezitím zkolabovala, proto dcera opakovaně volala rychlou. Ani podruhé neuspěla.

„Dispečerka zavolala praktickému lékaři Stanislavu Křížovi, který odmítl mámu ošetřit, protože není jeho pacientka,“ vzpomíná na dopolední drama dcera. „Měl jsem plnou čekárnu. Nemohl jsem opustit pacienty a suplovat záchrannou službu,“ vysvětluje lékař, proč nereagoval na výzvu dispečerky. „Mám za své pacienty trestně právní odpovědnost,“ uvádí dezinformaci na správnou míru Stanislav Kříž.

Chybu vidí v systému. Vedoucí lékař záchranné služby Otomar Kušička je přesvědčený, že záchranka udělala maximum.

Ve středu devátého ledna dostala Zdena Bartošová z Moravské Třebové astmatický záchvat. Její dcera volala na linku 112. Když ji z Jihlavy přepojili na dispečink do Svitav, dozvěděla se od dispečerky, že nemá k dispozici ani jednu sanitu. Krajský radní Josef Janeček připustil, že mají nedostatek vozidel, proto vkládají 40 milionů korun do lékařské služby první pomoci.

LSPP však slouží lidem až od 17 hodin, tedy v čase, kdy praktičtí lékaři neordinují.

Hra o minuty

Volání na tísňovou linku 112 nepovažuje za nejvhodnější vedoucí lékař pardubického operačního střediska Otomar Kušička: „Předání hovoru na operační zdravotnické středisko trvá i déle než tři minuty.“

A právě čas sehrál rozhodující roli. V 8.56 hodin, kdy Sandra Bartošová volala na dispečink, byly všechny vozy v terénu. Poslední volná sanita vyjížděla krátce před jejím telefonátem do Jevíčka. Mezitím Sandřina matka zkolabovala, takže dcera volala znovu na tísňovou linku 112. Než ji přepojili do Svitav, uplynuly další minuty.

Sanita stále nebyla k dispozici, tak dispečerka ze svitavského střediska požádala o pomoc praktického lékaře Stanislava Kříže z Moravské Třebové. A právě praktický lékař drží pomyslného černého Petra.

„Nejsem lékař záchranné služby, nemám speciální školení,“ argumentuje zkušený lékař, který odsloužil na pohotovosti (LSPP) tisíce hodin. V dopoledních hodinách, kdy došlo ke kolapsu Zdeny Bartošové, však ošetřoval své pacienty a zákon mu zakazuje opustit ordinaci v této době: „Pacientka navíc není v mé evidenci. Operátorku jsem proto odkázal na lékaře Zdeny Bartošové.“

Selhání systému?

Zdá se tedy, že selhal systém. V České republice je záchranná služba poddimenzovaná. V Moravské Třebové zrušil kraj záložní posádku rychlé záchranné služby k prvnímu říjnu loňského roku. V současné době moravskotřebovská radnice jedná o tom, jak situaci zlepší.

 
Magdalena Navrátilová
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář