Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lichtenštejnské kameny

Lichtenštejnské kameny mají sto patnáct let

LICHTENŠTEJNSKÉ KAMENY mají sto patnáct let

LICHTENŠTEJNSKÉ KAMENY mají sto patnáct let Autor: Petr Vomáčka

11.11.2013 18:00

Moravskotřebovsko - Na bývalém lichtenštejnském panství Moravská Třebová a Trnávka můžeme tak jako na jiných panstvích nalézt v lesích Jubilejní lichtenštejnské kameny.

 

Právě v tomto čase, tj. 12. listopadu slaví své „kulaté" jubileum. Sto patnáct let od vybudování památníků a vysazení čtyřiceti dubů letních a zimních a osmnácti červených, podle doby vládnutí, respektive věku nástupu panovníka.

V České republice se zachovalo devadesát těchto pamětních kamenů. Na Moravskotřebovsku přitom všech deset z původně zřízených. Tvar těchto památníků je zde jednotný (viz foto). Mají podobu kvádru nahoře se skosenými rohy. Pouze u Žipotína je památník ve formě mohyly se zasazenou deskou. Nápis na památníku je vytesán buď německy nebo latinsky a v překladu znamená asi toto:

Knížecí Janovy duby
40. výročí panování
12. listopadu 1898

Památníky najdeme poblíž Boršova (s osvětovou tabulí), u Křenova, v Městečku Trnávka pod hradem, v Nové Vsi u Kunčiny (poblíž zastávky úzkokolejky důl Hugo Karel), u Rychnova na Moravě (nedaleko od Mariánské kaple), v Sušici u Moravské Třebové, v Udánkách u Moravské Třebové, ve Vrážném, u Zadního Arnoštova a u Žipotína.

Některé pamětní kameny jsou i na mapách, o některých veřejnost takřka vůbec ani neví. Dokonce i někteří revírníci o nich nechtějí ani hovořit. Toto se přihodilo například v Udánkách. Když se revírní nechtěl upřesnit jeho polohu a obhajoval tím, že má strach, aby kámen někdo neodcizil. Pravdou je, že třeba na Šternbersku se nedochoval žádný kámen.

Další zajímavostí je pamětní kámen v Sušici. Zde z původního Jubilejního lichtenštejnského kamene si odstraněním původního a vytesáním nového nápisu udělal neznámý milovník zvířat náhrobek pro svého psího miláčka Dana.

U některých památníků je ještě doplněn nápis po deseti letech:

50. let panování  - 1908

V tomto roce bylo bylo dosazeno dalších deset dubů.

Jan II. Lichtenštejnský patří dobou panování k nejdéle panujícím panovníkům vůbec. Na trůně byl jednasedmdesát let. Předčil ho jen francouzský král Ludvík XIV.

Také počet pomníků zřízený jedné osobě, který čítá devadesát kusů, nemá v našich zemích obdoby.