Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den s Lesy ČR v Boršově

FOTOGALERIE: Lesní pedagogika představí bohatství přírody

Boršov - Den s lesy ČR v Boršově u Moravské Třebové ukázal ideální soužití člověka s lesem.


video audio 39×foto komentářů předevčírem 5:56

Mladá generace tráví volný čas u počítače a televize. Do lesa se podle odborníků některé děti podívají poprvé až v deseti letech, kdy už ovládají mobilní telefon a surfování na internetu. Lesníci se rozhodli zakročit. Mládež se snažili přitáhnout k přírodě v sobotu na Dni s lesy ČR.

Zajímavé aktivity podnikají lesníci rovněž v rámci nového oboru lesní pedagogika. „Je to cesta, jak mladým lidem přiblížit les a jeho ekologické funkce. Zatím je vyškoleno asi padesát našich lidí, kteří jsou připraveni pracovat s dětmi. Na pátečním semináři v Boršově jsme naši nabídku představili zejména učitelům škol,“ uvedl Miroslav Bačovský, vedoucí Lesní správy Svitavy. Věří, že školy lesní pedagogiku zařadí do svých vzdělávacích programů. Výuka by měla probíhat přímo v lese. „Je nejlepší, když si děti všechno samy vyzkouší. Pokud si zasadí v lese stromek, rády tam přivedou své rodiče ještě za několik let,“ míní Alice Palacká ze Střední lesnické školy v Hranicích na Moravě.

V sobotu se sešly u hájenky v Boršově stovky lidí. Školáci poznávali rostliny a živočichy, zkusili si práci s pilou nebo viděli ukázky sokolníků. „Se synem chodíme do lesa poměrně často. Naučili jsme ho, že nesmí křičet, aby neplašil zvěř. Pamatuje si, že za to tam najde houby a různé plody,“ říká Lenka Tichá z Moravské Třebové. Lesní pedagogika naplno funguje na Křivoklátsku, kde působí speciální centrum. To pořádá pro školy desítky zajímavých akcí ročně.